A szabadidő igen fontos szerepet tölt be az ember életében, hiszen mindenki számára elengedhetetlen, hogy ki tudjon kapcsolódni, fel tudjon töltődni. Majd pedig kipihenten belekezdeni a munkába. Munkaviszony több formában is létrejöhet. Nézzük most meg, melyek ezek!
Ezt jelenti a munkaviszony
A munkaviszony, amely például minden budapesti informatikai állás betöltése során létrejön, olyan jogviszonyt jelent, ami a munkavállaló és a munkáltató között jön létre. A megállapodás munkaszerződés keretében kerül fixálásra, és tartalmazza a munkabért és a munkakört is.
Hazánkban A munka törvénykönyve határozza meg a vonatkozó szabályokat és jogokat, kötelességeket. Ezek mindkét felet, vagyis a munkavállalót és a munkáltatót is megilletik és terhelik.
A munkaviszony típusai
A foglalkoztatás többféle formában történhet, ilyen a munkaviszony, a megbízási vagy vállalkozási jogviszony, és a tanulói vagy a hallgatói jogviszony is. A munkaviszony keretében a munkáltató utasítási jogkört gyakorol a munkavállaló felett, ő pedig alárendelt helyzetben van. A megkötéséhez munkaszerződés szükséges, amely határozott és határozatlan időre is létrejöhet. A főállású munkaviszony általában napi 8 órás munkavégzést jelent, és biztosítani szükséges a minimálbért vagy a garantált bérminimumot.
Ha csak bizonyos időre vagy feladat elvégzésére van szükség munkaerőre, egyszerűsített foglalkoztatás keretében növelhető a létszám átmenetileg. Ez a foglalkoztatási forma azonban csak mezőgazdasági idénymunka, turisztikai idénymunka, alkalmi munka vagy filmipari statiszta munkakör céljából valósulhat meg. Vállalkozói szerződés magánszemély, illetve gazdálkodó szervezet között jöhet létre. Ha a cél valamilyen eredmény vagy termék létrehozása, abban az esetben is ilyen szerződést kötnek.
A munkaviszony időtartama
A szerződés határozott és határozatlan időtartamra is létrejöhet. Alapesetben a munkaviszony mindig határozatlan időre szól. A határozott időtartamra szóló nem lehet hosszabb 5 évnél, beleértve a meghosszabbított szerződés időtartamát is.
A munkaszerződést mindig írásba kell foglalni, és kötelezően tartalmazza a felek alapvető adatait, a munkavégzés helyét, a személyi alapbért és a munkakört is. Magába foglalja továbbá a munkaidő és a munkaviszony időtartamát, ha az eltér a határozatlan időtartamtól és a napi 8 órás munkaidőtől.
A munkaviszony befejeződhet a határozott idő lejártával, a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével és a munkavállaló halálával. A felmondás lehet rendes és rendkívüli, megszüntethető a jogviszony a próbaidő alatt azonnal és közös megegyezéssel is.
A munkaviszonnyal kapcsolatos ismeretek hozzájárulnak ahhoz, hogy tudatosabban és felkészültebben írhassuk alá a munkaszerződést. Érdemes épp ezért folyamatosan tájékozódni, és képben lenni a változásokkal!
Szenvedélyünk a szabadidő – További friss híreket talál a Passzio.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!