Amikor lakásbiztosítás kötéséről van szó, akkor javasolt körültekintőnek lenni. Minden biztosításnak megvan a saját “ereje”, ami csak akkor látható, amikor baj üti fel a fejét. Nem szabad az elsőt kiválasztani, amit felajánlanak, vagy amit felhoz az internet. Ennél alaposabb kutatómunkára van szükség, ha tényleg biztonságban szeretnénk érezni magunkat.
Miért nem egyformák a lakásbiztosítások?
A legjobb lakásbiztosítás az, ami a lehető legtöbb költséget fedezi. De ez nem ennyire egyszerű. A legtöbb esetben biztosítón belül is eltérő csomagokkal találkozhatunk, de ha az egész piacot nézzük, akkor ennél jóval nagyobb a szórás.
Ez azt jelenti, hogy nem csak biztosítóként, de termékenként is eltérő lehet, hogy mit tartalmaz egy alapcsomag. Fontos tudni, hogy még a kárrendezés folyamata is más, tehát hiába utalnak pénzt, nem mindegy, hogy milyen papírokra van szükség a kárrendezéshez, és mennyi idő alatt érkezik meg a számlánkra a biztosítási összeg.
Lakásbiztosítás kötés esetén érdemes előre átgondolni az ingatlanod és az ingóságaid biztosítási összegét. Nem árt, ha a szerződésben foglaltak alapján a biztosítás lefedi az ingatlant és az ingóságokat egyaránt.
Aki alulbiztosított, az nem kapja meg a teljes helyreállítási költséget. Itt fontos megjegyezni, hogy már építés alatt álló épületet is biztosíthatunk. Ebbe beletartozik a garázs és a melléképület is.
A biztosítási összegnek viszont sosem az ingatlan piaci értékét kell megadni. Itt arról az összegről van szó, amire az ingatlan újjáépítéshez vagy helyreállításhoz szükség van totálkár esetén. Ezt a CoverMe oldalán is feltüntetik.
Mi történik, ha alul- vagy felül biztosítjuk az ingatlant?
Mindig gondoljuk végig, hogy amikor a kalkulátor felajánl egy bizonyos összeget, az vajon tényleg elég lesz-e arra, hogy helyrehozzuk az épületet. Sose állítsunk be kisebb összeget, hátha így alacsonyabb lesz a fizetendő díj, hiszen baj esetén nem kapunk annyit, ami fedezné a helyreállítást.
Nem célszerű azonban magasabb összeggel sem kalkulálni, hiszen ez drágább biztosítási díjat eredményez, ráadásul feleslegesen fizetünk többet, mert a biztosító csak azt téríti meg, ami a helyreállításhoz kell. Ennél nagyobb összeget nem fizet számunkra.
Igaz ez az ingóságokra is. A bútorok, az elektronikai eszközök, az értéktárgyak mind ide tartoznak. Fontoljuk meg, hogy mire szeretnénk, ha kiterjedne a biztosítás, hiszen a nagyobb értékű ingóságokra általában külön fedezet tartozik.
Mikor fizet a biztosító?
A lakásbiztosítások csomagjai számos elemi károk kockázatára védenek. Ide sorolandó a természeti katasztrófák, a vihar, az árvíz, a földrengés, a jégeső által okozott károk, valamint a tűzkárok. Emellett a biztosítás érvényes lehet koromszennyeződésre, betörésre és vandalizmusra, csőtörésre, különleges vagyontárgyakra, mint a napkollektor vagy a kiemelt értéktárgyak.
A lakásbiztosításhoz tartozó felelősségbiztosítás kiterjedhet a kisállatok által okozott felelősségbiztosítási károkra is, illetve köthető kiegészítő biztosítás balesetre vagy éppen vállalkozó vagyontárgyak biztosítására is.
Minden biztosító véd tehát az elemi károk esetén, de a többi kapcsán nagy az eltérés. Mindenképpen egyesével kell végignézni az ajánlatokat ahhoz, hogy dönteni tudjunk. Érdekel a lakásbiztosítás kötés a CoverMe oldalán? Hasonlítsd össze a biztosítási ajánlatokat, és kösd meg a számodra legmegfelelőbb ajánlatot!
Szenvedélyünk a szabadidő – További friss híreket talál a Passzio.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!