Egy új kerítés tervezésekor rengeteg paramétert figyelembe kell venni: az alapanyagot, a megjelenést, az egyes szakaszok szélességét és magasságát. Ráadásul ez utóbbinál nem is kapunk teljesen szabad kezet, hiszen az építési törvény is szabályozza, hogy milyen magas lehet a kerítés.
Építkezés szabályszerűen
Azzal bizonyára senkinek sem mondunk újdonságot, hogy hiába van a tulajdonunkban egy telek, akkor sem építhetünk rá tetszés szerint azt, amit csak akarunk, hanem építési engedélyt kell kérni. Ez vonatkozik lakóházra, melléképületre, sőt a meglévő ingatlan bővítésére is.
A kerítés esetében bár nem szükséges építési engedély, de azért itt is vannak olyan előírások, amiket be kell tartani. Pesze kísérhetjük a sorsot, de ha egyszer az illetékesek rájönnek, hogy a kerítésünk nem felel meg a hatályos előírásoknak, akkor egyrészt számíthatunk egy nagyobb összegű bírságra, másrészt záros határidőn belül át is kell alakítani. Ez pedig egy olyan felesleges idő- és pénzveszteség, amit nagyon könnyen el lehet kerülni azzal, ha eleve szabályszerűen építkezünk.
Milyen előírások vonatkoznak a kerítésekre?
Az országos szabályozás szerint a kerítés magassága legfeljebb 2,5 méter, támfallal együtt is maximum 3 méter lehet. Viszont nagyon fontos kihangsúlyozni, hogy ez egy általános rendelet, amit az önkormányzatok saját hatáskörben felülbírálhatnak.
A dolog lényege tehát a következő: ahol az adott önkormányzat nem hoz külön szabályt, ott az országos előírás a mérvadó, ellenben akadnak olyan települések, melyek ennél szigorúbban rendelkeznek a kerítés legnagyobb megengedhető magasságáról.
A helyi rendelet pedig felülírja az országost, így nem hivatkozhatunk arra, hogy az utóbbinak megfelel a kerítésünk, ha az adott településen ettől eltérő az előírás. Mielőtt tehát kerítésépítésbe kezdünk, mindenképp járjunk utána, hogy a lakóhelyünkön milyen szabályok vonatkoznak rá.
Ezt általában megtaláljuk a település hivatalos weboldalán, de ha bizonytalanok vagyunk, kérjünk tájékoztatást a jegyzőtől. És csakis akkor kezdjünk bele bármilyen munkálatba, ha megbizonyosodtunk róla, hogy a leendő kerítésünk nem sért majd semmilyen előírást.
Alakítsuk a saját ízlésünkre!
Az előírt magassági határon belül szerencsére szabad kezet kapunk, így teret engedhetünk az elképzeléseinknek. A méret meghatározásakor viszont tartsuk szem előtt a praktikussági szempontokat is.
Ha például kisgyermek vagy kutya is él a családban, akkor legyen olyan magas és olyan kialakítású a kerítés, hogy egyikük se tudjon rajta könnyedén átmászni, és ne szorulhasson be a lécek közé.
Míg a tengerentúlon, az USA-ban divat az alacsony, szinte csak jelképes kerítések létesítése – már ahol egyáltalán van – addig mi európaiak szeretünk jobban elzárkózni a nyilvánosság elől, és világosan kijelölni, hogy hol ér véget az utca, és hol kezdődik a magánterület. Egyesek még azt sem akarják, hogy belássanak az udvarukba, ezért teljesen zárt kerítéseket telepítenek.
Szenvedélyünk a szabadidő – További friss híreket talál a Passzio.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!