A technológia az optikai megoldások világában is rohamosan fejlődik. Így születtek meg azok a szemüveglencsék, amelyek nagyfokú kényelmet biztosítanak azáltal, hogy egyaránt jól láthatunk velük közelre is és távolra is.
A bifokális és multifokális szemüveglencsék
A kétféle lencsetípus között az alapvető különbséget az jelenti, hogy a bifokális szemüveglencse két látási távolságra – közelre és távolra –, míg a multifokális minden távolságra – a köztes és munkatávolságra is – biztosítja az éleslátást. A Galéria Optikánál kapható bifokális szemüveg és multifokális változat is.
Az életkor előrehaladtával szokott felmerülni az a probléma, hogy a páciens sem távolra, sem közelre nem lát kellő élességgel. Ilyenkor nagy kényelmetlenséget jelenthet, ha két különböző látáskorrekciós eszközt kell állandóan magánál tartania, és azokat folyton cserélgetni, attól függően, éppen melyikre van szükség.
Erre a problémára jelent kiváló megoldást a bifokális és multifokális lencse is, amelyek egyetlen eszközben egyesítik a különböző látási távolságok korrekcióját.
A bifokális lencsék
A bifokális lencsék két fókuszpontot tartalmaznak, amelyet egy éles és látható határvonal választ el egymástól. A lencse felső része felel a távolra látásért, míg az alsó része a közeli képek élességéért.
Okozhat problémát ennek a lencsének a választása esetén, hogy a köztes távolságokra nem képes korrigálni a látást. Ez azt jelenti, hogy abban a zónában, ahol például a számítógépünk monitora található, továbbra sem fogunk kellően éles képet kapni. Továbbá az éles határvonal a lencse két része között annyira éles váltást igényelhet, ami zavaró lehet, valamint a választóvonal esztétikailag is problémát szokott jelenteni.
A multifokális lencsék
A multifokális lencsék egyre népszerűbb választást jelentenek, mivel ezek a lencsék minden távolságra képesek kellően éles képet biztosítani. A technológiai fejlődés nagyban érinti ezeket az új típusú lencséket, hiszen az egyre újabb igényeknek igyekeznek megfelelni a gyártók is.
Ezek a lencsék a köztes távolságra, vagy más néven a munkatávolságra is képesek korrigálni a látást, ez sikeresen kiküszöbölte a bifokális lencsék egyik nagy hátrányát.
A multifokális lencsék választása esetén a hozzászokási, vagy más néven adaptációs időszakot szokták megjelölni a legnagyobb nehézséget jelentő problémaként. Ez az időszak mindenki számára más lehet. A legfontosabb, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá szemünket az újfajta látási viszonyokhoz. A türelem kulcsfontosságú, hiszen időt kell adnunk a szemünknek, hogy alkalmazkodni tudjon a multifokális lencse használatához.
Az olvasó és távollátó szemüvegek egy eszközben történő egyesítése nagy lépést jelent egy kényelmesebb élet felé. Véget érhet a szemüvegek állandó cserélgetése, mert ezek a korszerű eszközök egyetlen lencsében kombinálják a különböző dioptriás területeket.
Szenvedélyünk a szabadidő – További friss híreket talál a Passzio.hu főoldalán! Kövesse a TechKalauz technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!